
Casnicia este cea mai urata institutie inventata de om. Ea nu este
ceva natural; a fost inventata de barbati pentru a putea pune monopol
pe o femeie. Barbatii au tratat dintotdeauna femeile ca pe o bucata de
pamant, ca pe o proprietate. Ei le-au redus la statutul de simple
obiecte.
Nu trebuie sa uitati insa ca daca reduceti pe altcineva la statutul de
obiect, fie si inconstient, sunteti la randul vostru redusi la acelasi
statut. In caz contrar, nu ati putea comunica unii cu altii. Daca poti
vorbi cu un scaun, inseamna ca si tu esti un scaun.
Casatoria este impotriva naturii.
Voi nu puteti fi siguri decat pe momentul prezent. Orice promisiune
pentru ziua de maine este o minciuna, iar casatoria reprezinta o
promisiune pentru o viata, ca veti ramane impreuna, ca va veti iubi,
ca va veti respecta reciproc pana la ultima suflare.
Iar preotii, cei care au inventat atatea lucruri ingrozitoare, va spun
ca orice casatorie este legata in cer. Nimic nu este legat in cer,
caci nu exista cer.
Daca ascultati de natura, problemele voatre vor disparea pur si
simplu. Problema este simpla: barbatii sunt atrasi de femei, femeile
sunt atrase de barbati, dar atractia nu poate ramane de-a pururi
aceeasi. In general, omul este atras de ceea ce reprezinta o
provocare, de ceea ce nu a obtinut inca. Vezi un barbat frumos, sau o
femeie frumoasa, si te simti atras de el sau de ea. Nu este nimic rau
in asta. Simti ca inima iti bate mai repede. Ai vrea sa fii alaturi de
respectivul barbat sau respectiva femeie, atractia este uriasa, iar in
momentul acela esti convins ca ai putea trai alaturi de el sau de ea
de-a pururi.
Indragostitii nu se amagesc reciproc, ei isi spun adevarul, dar acest
adevar apartine clipei prezente. Atunci cand un indragostit ii spune
iubiteti sale Nu pot trai fara tine, el nu isi propune neaparat sa o
amageasca, ci este cat se poate de sincer. Dar el nu cunoaste natura
vietii. Maine aceeasi femeie nu i se va mai parea la fel de frumoasa.
Pe masura ce va trece timpul, viata alaturi de ea i se va parea o
inchisoare.
Cei doi ajung sa isi cunoasca perfect intreaga geografie. La inceput
era doar un teritoriu necunoscut, care se cerea descoperit; acum nu a
mai ramas nimic care sa fie descoperit. Iar repetitia mecanica a
acelorasi actiuni si a acelorasi cuvinte pare ceva urat. Asa se
explica de ce pasiunea se transforma in ura. Femeia ajunge sa il
urasca pe barbat, caci el face acelasi lucru mereu si mereu. Cand el
intra in casa, ea se retrage in pat sub pretextul ca are o migrena.
Acesta este un avertisment, un semn ca nu mai are chef de aceeasi
rutina. Pe de alta parte, barbatul flirteaza cu secretara de la birou;
acum se afla iarasi pe un teritoriu necunoscut.
In viziunea mea, totul tine de caile naturii. Ceea ce este nenatural
ii leaga pe oameni in numele religiei, in numele lui Dumnezeu pentru
intreaga lor viata.
Intr-o lume mai buna si mai inteligenta oamenii se vor iubi, dar nu
vor mai face contracte. Iubirea nu este o afacere! Ei se vor intelege
reciproc, si vor intelege curgerea neintrerupta a vietii. Ei vor fi
sinceri unii cu altii. In momentul in care barbatul va simti ca iubita
lui nu mai este interesata de el, ii va spune ca a sosit timpul
despartirii. Nefiind nevoie de casnicie nu va fi nevoie nici de
divort. Abia atunci va fi posibila prietenia.
Ma intrebati de ce nu este posibila prietenia intre barbati si femei…
Prietenia nu este posibila intre un prizonier si temnicerul sau. Ea
este posibila numai intre fiinte umane egale intre ele, complet
eliberate de limitarile societatii, culturii, civilizatiei, care
traiesc in conformitate cu adevarat lor natura.
Nu este o insulta pentru o femeie daca barbatul ii spune: Draga, luna
de miere s-a terminat. Nu este o insulta pentru un barbat daca femeia
ii spune: Relatia noastra si-a pierdut frumusetea. Vantul care sufla
inainte nu mai adie. Anotimpul s-a schimbat. Intre noi nu mai exista
primavara; florile nu mai infloresc, mireasma lor nu mai exista. A
sosit timpul sa ne despartim. Si daca nu va mai exista institutia
legala a casatoriei nu va mai exista nici institutia divortului.
Cu adevarat urat mi se pare ca un tribunal, un judecator sau statul sa
intervina in viata noastra privata. Ca sa divortati, voi trebuie sa le
cereti permisiunea. De ce? Cine sunt ei? Toata problema tine de cei
doi indivizi, este afacerea lor privata.
In societatea perfecta a viitorului nu vor mai exista decat prieteni,
nu soti si sotii. Evident, daca exista doar prietenie, pasiunea nu se
va mai transforma niciodata in ura. In momentul in care simti ca
prietenia a disparut, iti iei ramas bun, iar celalalt va intelege.
Chiar daca doare, nu se mai poate face nimic, este o lege a vietii.
Dar omul a preferat sa creeze societati, culturi, civilizatii, reguli,
care au transformat intreaga umanitate in ceva nenatural. Asa se
explica de ce barbatii si femeile nu pot fi prieteni. Ei pot fi numai
soti si sotii, lucru care este absolut ingrozitor, caci asta inseamna
ca ei pun stapanire unii pe altii…
Oamenii nu sunt obiecte, nimeni nu poate pune stapanire pe ei. Daca
mie mi se pare ca nevasta ta este frumoasa si o abordez, tu te
enervezi pe mine si esti gata sa ma iei la bataie, caci am indraznit
sa ma ating de proprietatea ta. Nicio sotie nu este proprietatea
nimanui. La fel, niciun sot. Ce fel de lume ati creat? Oamenii sunt
redusi la proprietati; intre voi exista gelozie, ura.
Daca tu insuti esti atras de nevasta vecinului, ti se pare firesc sa
iti banuiesti propria nevasta. Sotia ta stie perfect ca este atrasa de
altcineva, dar nu se poate apropia de el din cauza ta. Este firesc ca
iubirea sa se transforme astfel in ura, iar aceasta va continua sa se
acumuleze o viata intreaga. Si cum credeti ca se pot naste copii
frumosi din aceasta ura? Ei nu se nasc din iubire, ci din datorie.
Este de datoria femeii sa il lase pe barbatul ei sa o foloseasca.
Daca e sa spunem lucrurilor pe nume, nu exista nicio diferenta intre
sotii si prostituate. Singura diferenta este ca si aceea de a merge cu
masina personala si a merge cu taxiul.
O prostituata este cumparata pentru numai cateva ore; sotiile sunt
afaceri pe termen lung, deci sunt mai economice. Membrilor familiilor
regale nu li se permite nici macar sa se casatoreasca in afara
sangelui regal; totul este o afacere de statut, de bani, de putere…
Nimeni nu poate iubi pe nimeni in asemenea conditii, cand relatiile de
cuplu sunt de natura financiara.
Femeia este dependenta de barbat deoarece acesta castiga bani. Timp de
secole, barbatii nu le-au permis femeilor sa fie educate, sa intre in
afaceri, sa-si ia slujbe, pentru simplul motiv ca daca femeia ar avea
un statut financiar independent, un cont bancar numai al ei, ea nu ar
mai putea fi redusa la statutul de simplu obiect. Ea trebuie sa fie
dependenta. Cum credeti insa ca cineva dependent de voi v-ar putea
iubi vreodata?
Orice femeie doreste sa-si ucida sotul. Faptul ca nu o face este cu
totul o alta chestiune, caci daca l-ar ucide, ce s-ar face ea? Ii
lipseste educatia, nu are pozitie in societate, nu are niciun mijloc
financiar. La randul lui, sotul - orice sot, eu nu fac nicio exceptie
- doreste sa scape de sotie dar nu poate. Au copii impreuna, ca sa nu
mai vorbim de faptul ca el insusi i-a spus de atatea ori ca o iubeste.
Cand pleaca la slujba, el o saruta. Nu exista niciun pic de iubire in
acest act; parca ar fi doua schelete care se ating. Nimeni nu este cu
adevarat prezent.
Omul a creat o societate in care prietenia dintre femei si barbati
este imposibila. Prietenia este atat de valoroasa tocmai pentru ca ii
permite celuilalt o libertate deplina, indiferent de consecinte.
Personal, nu vad nicio problema in asta. Daca iubesc o femeie, si
intr-o buna zi ea vine si imi spune ca s-a indragostit de altcineva si
ca este fericita alaturi de el ma simt si eu la fel de fericit. O
iubesc, deci ii doresc sa fie fericita. Si atunci, care-i problema? O
voi ajuta chiar din toate puterile mele sa isi atinga fericirea. Daca
ea este mai fericita alaturi de altcineva, de ce ar trebui eu sa ma
simt ranit?
Singurul care se simte ranit este ego-ul vostru: ea si-a gasit pe
altcineva, mai bun decat voi. Nici macar nu trebuie sa fii mai bun,
poate fi propriul vostru sofer, dar este vorba de schimbare. Daca
i-ati putea acorda celuilalt o libertate totala, ati putea probabil sa
ramaneti impreuna intraga viata sau chiar o eternitate caci atunci nu
veti mai simti nevoia sa scapati de el (ea).
Casatoria creeaza nevoia de a scapa de celalalt, caci ea inseamna o
pierdere a libertatii, iar libertatea este valoarea cea mai inalta a
vietii umane.
ceva natural; a fost inventata de barbati pentru a putea pune monopol
pe o femeie. Barbatii au tratat dintotdeauna femeile ca pe o bucata de
pamant, ca pe o proprietate. Ei le-au redus la statutul de simple
obiecte.
Nu trebuie sa uitati insa ca daca reduceti pe altcineva la statutul de
obiect, fie si inconstient, sunteti la randul vostru redusi la acelasi
statut. In caz contrar, nu ati putea comunica unii cu altii. Daca poti
vorbi cu un scaun, inseamna ca si tu esti un scaun.
Casatoria este impotriva naturii.
Voi nu puteti fi siguri decat pe momentul prezent. Orice promisiune
pentru ziua de maine este o minciuna, iar casatoria reprezinta o
promisiune pentru o viata, ca veti ramane impreuna, ca va veti iubi,
ca va veti respecta reciproc pana la ultima suflare.
Iar preotii, cei care au inventat atatea lucruri ingrozitoare, va spun
ca orice casatorie este legata in cer. Nimic nu este legat in cer,
caci nu exista cer.
Daca ascultati de natura, problemele voatre vor disparea pur si
simplu. Problema este simpla: barbatii sunt atrasi de femei, femeile
sunt atrase de barbati, dar atractia nu poate ramane de-a pururi
aceeasi. In general, omul este atras de ceea ce reprezinta o
provocare, de ceea ce nu a obtinut inca. Vezi un barbat frumos, sau o
femeie frumoasa, si te simti atras de el sau de ea. Nu este nimic rau
in asta. Simti ca inima iti bate mai repede. Ai vrea sa fii alaturi de
respectivul barbat sau respectiva femeie, atractia este uriasa, iar in
momentul acela esti convins ca ai putea trai alaturi de el sau de ea
de-a pururi.
Indragostitii nu se amagesc reciproc, ei isi spun adevarul, dar acest
adevar apartine clipei prezente. Atunci cand un indragostit ii spune
iubiteti sale Nu pot trai fara tine, el nu isi propune neaparat sa o
amageasca, ci este cat se poate de sincer. Dar el nu cunoaste natura
vietii. Maine aceeasi femeie nu i se va mai parea la fel de frumoasa.
Pe masura ce va trece timpul, viata alaturi de ea i se va parea o
inchisoare.
Cei doi ajung sa isi cunoasca perfect intreaga geografie. La inceput
era doar un teritoriu necunoscut, care se cerea descoperit; acum nu a
mai ramas nimic care sa fie descoperit. Iar repetitia mecanica a
acelorasi actiuni si a acelorasi cuvinte pare ceva urat. Asa se
explica de ce pasiunea se transforma in ura. Femeia ajunge sa il
urasca pe barbat, caci el face acelasi lucru mereu si mereu. Cand el
intra in casa, ea se retrage in pat sub pretextul ca are o migrena.
Acesta este un avertisment, un semn ca nu mai are chef de aceeasi
rutina. Pe de alta parte, barbatul flirteaza cu secretara de la birou;
acum se afla iarasi pe un teritoriu necunoscut.
In viziunea mea, totul tine de caile naturii. Ceea ce este nenatural
ii leaga pe oameni in numele religiei, in numele lui Dumnezeu pentru
intreaga lor viata.
Intr-o lume mai buna si mai inteligenta oamenii se vor iubi, dar nu
vor mai face contracte. Iubirea nu este o afacere! Ei se vor intelege
reciproc, si vor intelege curgerea neintrerupta a vietii. Ei vor fi
sinceri unii cu altii. In momentul in care barbatul va simti ca iubita
lui nu mai este interesata de el, ii va spune ca a sosit timpul
despartirii. Nefiind nevoie de casnicie nu va fi nevoie nici de
divort. Abia atunci va fi posibila prietenia.
Ma intrebati de ce nu este posibila prietenia intre barbati si femei…
Prietenia nu este posibila intre un prizonier si temnicerul sau. Ea
este posibila numai intre fiinte umane egale intre ele, complet
eliberate de limitarile societatii, culturii, civilizatiei, care
traiesc in conformitate cu adevarat lor natura.
Nu este o insulta pentru o femeie daca barbatul ii spune: Draga, luna
de miere s-a terminat. Nu este o insulta pentru un barbat daca femeia
ii spune: Relatia noastra si-a pierdut frumusetea. Vantul care sufla
inainte nu mai adie. Anotimpul s-a schimbat. Intre noi nu mai exista
primavara; florile nu mai infloresc, mireasma lor nu mai exista. A
sosit timpul sa ne despartim. Si daca nu va mai exista institutia
legala a casatoriei nu va mai exista nici institutia divortului.
Cu adevarat urat mi se pare ca un tribunal, un judecator sau statul sa
intervina in viata noastra privata. Ca sa divortati, voi trebuie sa le
cereti permisiunea. De ce? Cine sunt ei? Toata problema tine de cei
doi indivizi, este afacerea lor privata.
In societatea perfecta a viitorului nu vor mai exista decat prieteni,
nu soti si sotii. Evident, daca exista doar prietenie, pasiunea nu se
va mai transforma niciodata in ura. In momentul in care simti ca
prietenia a disparut, iti iei ramas bun, iar celalalt va intelege.
Chiar daca doare, nu se mai poate face nimic, este o lege a vietii.
Dar omul a preferat sa creeze societati, culturi, civilizatii, reguli,
care au transformat intreaga umanitate in ceva nenatural. Asa se
explica de ce barbatii si femeile nu pot fi prieteni. Ei pot fi numai
soti si sotii, lucru care este absolut ingrozitor, caci asta inseamna
ca ei pun stapanire unii pe altii…
Oamenii nu sunt obiecte, nimeni nu poate pune stapanire pe ei. Daca
mie mi se pare ca nevasta ta este frumoasa si o abordez, tu te
enervezi pe mine si esti gata sa ma iei la bataie, caci am indraznit
sa ma ating de proprietatea ta. Nicio sotie nu este proprietatea
nimanui. La fel, niciun sot. Ce fel de lume ati creat? Oamenii sunt
redusi la proprietati; intre voi exista gelozie, ura.
Daca tu insuti esti atras de nevasta vecinului, ti se pare firesc sa
iti banuiesti propria nevasta. Sotia ta stie perfect ca este atrasa de
altcineva, dar nu se poate apropia de el din cauza ta. Este firesc ca
iubirea sa se transforme astfel in ura, iar aceasta va continua sa se
acumuleze o viata intreaga. Si cum credeti ca se pot naste copii
frumosi din aceasta ura? Ei nu se nasc din iubire, ci din datorie.
Este de datoria femeii sa il lase pe barbatul ei sa o foloseasca.
Daca e sa spunem lucrurilor pe nume, nu exista nicio diferenta intre
sotii si prostituate. Singura diferenta este ca si aceea de a merge cu
masina personala si a merge cu taxiul.
O prostituata este cumparata pentru numai cateva ore; sotiile sunt
afaceri pe termen lung, deci sunt mai economice. Membrilor familiilor
regale nu li se permite nici macar sa se casatoreasca in afara
sangelui regal; totul este o afacere de statut, de bani, de putere…
Nimeni nu poate iubi pe nimeni in asemenea conditii, cand relatiile de
cuplu sunt de natura financiara.
Femeia este dependenta de barbat deoarece acesta castiga bani. Timp de
secole, barbatii nu le-au permis femeilor sa fie educate, sa intre in
afaceri, sa-si ia slujbe, pentru simplul motiv ca daca femeia ar avea
un statut financiar independent, un cont bancar numai al ei, ea nu ar
mai putea fi redusa la statutul de simplu obiect. Ea trebuie sa fie
dependenta. Cum credeti insa ca cineva dependent de voi v-ar putea
iubi vreodata?
Orice femeie doreste sa-si ucida sotul. Faptul ca nu o face este cu
totul o alta chestiune, caci daca l-ar ucide, ce s-ar face ea? Ii
lipseste educatia, nu are pozitie in societate, nu are niciun mijloc
financiar. La randul lui, sotul - orice sot, eu nu fac nicio exceptie
- doreste sa scape de sotie dar nu poate. Au copii impreuna, ca sa nu
mai vorbim de faptul ca el insusi i-a spus de atatea ori ca o iubeste.
Cand pleaca la slujba, el o saruta. Nu exista niciun pic de iubire in
acest act; parca ar fi doua schelete care se ating. Nimeni nu este cu
adevarat prezent.
Omul a creat o societate in care prietenia dintre femei si barbati
este imposibila. Prietenia este atat de valoroasa tocmai pentru ca ii
permite celuilalt o libertate deplina, indiferent de consecinte.
Personal, nu vad nicio problema in asta. Daca iubesc o femeie, si
intr-o buna zi ea vine si imi spune ca s-a indragostit de altcineva si
ca este fericita alaturi de el ma simt si eu la fel de fericit. O
iubesc, deci ii doresc sa fie fericita. Si atunci, care-i problema? O
voi ajuta chiar din toate puterile mele sa isi atinga fericirea. Daca
ea este mai fericita alaturi de altcineva, de ce ar trebui eu sa ma
simt ranit?
Singurul care se simte ranit este ego-ul vostru: ea si-a gasit pe
altcineva, mai bun decat voi. Nici macar nu trebuie sa fii mai bun,
poate fi propriul vostru sofer, dar este vorba de schimbare. Daca
i-ati putea acorda celuilalt o libertate totala, ati putea probabil sa
ramaneti impreuna intraga viata sau chiar o eternitate caci atunci nu
veti mai simti nevoia sa scapati de el (ea).
Casatoria creeaza nevoia de a scapa de celalalt, caci ea inseamna o
pierdere a libertatii, iar libertatea este valoarea cea mai inalta a
vietii umane.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu